Bostanlı Kentsel Dönüşüm

İzmir’de Kentsel Dönüşüm Fırsatı!

By Nisan 14, 2015 No Comments

Modern yaşamın ülkemizdeki en önemli sembollerinden olan İzmir de, İzmir kentsel dönüşüm projeleri başlamıştır. Özgür yaşamın kapılarını aralayan İzmir aynı zamanda yıpranmış, her yerde olduğu gibi yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Eskiyen yapıların yenilenmesi gerektiği aşikârdır.

Yapılaşmadan kaynaklı sorunlar İzmir’e hak etmediği bir olumsuzluk yansıtıyor. Sizin de bu kötü gidişe bir dur dediğinizi duyar gibiyim. Rahat ve huzurlu bir yaşam sizlerin de hakkı. Kirlenen çevre, altyapı sorunları artık kader deyip geçilecek bir konu değil. Konu şehrimiz olunca vatandaşlar olarak bizlere de bir takım görevler düşer. Bazı sorumluluklardan kaçınmamalıyız. Kafanızda İzmir kentsel dönüşüm projesine dair en ufak bir soru işareti olmaması yegâne arzumuz. Devlet tarafından son zamanlarda bu konuya önem gösterilmeye başlandı. Proje kapsamına giren ve uyan vatandaşlar kira kolaylığında oldukça kaliteli bir yaşam sürmeye başladılar. Bildiğiniz üzere İzmir kentsel dönüşümünü tamamlayamadığı için her yıl onlarca sorunla karşılaşıyor. Şehrimizde bir oyun hamuru kaderine bürünen yollar her yıl bozulup yeniden yapılıyor. Bu bizlere uzun vadede hem mali külfet oluyor hem de konforumuzu engelliyor. Bütün bunların nedeni şehir planlamasının doğru bir biçimde yapılmamasıdır. Gelişmiş diye tabir ettiğimiz ülkelere baktığımız zaman en önemli eksiğimizin bu konuda olduğunu göreceksiniz. Yıllardır maruz kaldığımız altyapı sorunlarının çözümü de burada yatıyor. Halk olarak karşılaştığımız bir faciaya “kader” deyip geçme gibi bir huyumuz var ne yazık ki. Hangimiz depreme dayanıklılık konusunda sınıfta kalan binalarda kendisinin ve çocuklarının can güvenliğini riske atmak ister ki. Şehrimizde birçok binanın yarım asrı devirmiş olduğu bilinen bir gerçektir. Eski teknolojiyle yapılan bu binaların gerçekleşmesi uzmanlar tarafından muhtemel gözüken yeni bir Gölcük faciasında ayakta kalması ne kadar gerçekçidir?

İzmir’in hak ettiği kentsel dönüşüm sizin ellerinizde!

– Erkaya İnşaat Yapı

Tamamen ileri teknolojiyle inşa edilen binalar, huzur ve gelecek kaygısı gütmeyen bir yaşam artık hayal değil. Bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirelim. Dünyanın en güzel denizine sahip bu şehri kaderine terk etmeyelim. Kanında özgürlük ruhu dolaşan sizler bunu hak etmiyorsunuz. Rüzgârıyla, sahiliyle, kordonuyla, harikulade gün batımıyla ve çağdaş insanıyla İzmir bunu hak etmiyor. Bu sorunu çözmek bizim elimizde! Sizde elinizi taşın altına koyun ve İzmir kentsel dönüşüm projesine varım diyin…

Leave a Reply